Pohybom k poznaniu.

Pandémia ochorenia COVID – 19 má na celom svete obrovský vplyv, pokiaľ ide o verejné zdravie, hospodárske činnosti, zamestnanosť a spoločenský život.

Už to bude presne jeden rok, čo sa 8.marca 2020 nariadením zrušila kontaktná výučba na vysokých školách, vrátané praktického cvičenia v rámci rôznych pohybových aktivít telesnej výchovy. Každodenný život študentov sa tiež musel prispôsobiť pandémii. Pri úplnom a čiastočnom zákaze vychádzania sa ukázalo, že za týchto bezprecedentných okolností, keď ľudia nevychádzajú z domu alebo z domova pracujú, má ponúknutie možností športovať a udržať si pohybovú aktivitu význam pre telesné a duševné zdravie.

Po počiatočnom vyčkávaní, kedy sa pomery uvoľnia, a opäť sa bude môcť cvičiť, zistili sme, že tak skoro to nebude. Museli sme reagovať ako udržať záujem o cvičenie aj v takýchto podmienkach. Podporovali sme študentov cvičiť doma, vonku, a udržiavať svoj telesný aj duševný stav v náročných podmienkach. A mnohí to dokázali!

Keďže sa javí, že pandémie sa tak ľahko nezbavíme, opäť musíme reagovať. V záujme ochrany a podpory odvetvia telesnej výchovy a športu a zachovania jeho prínosu, pokiaľ ide o telesné a duševné zdravie našich študentov v súčasnej pandemickej situácii, ako aj v súvislosti s možnosťami uvoľňovania opatrení a obnovenia aktivít po pandémii, naše ďalšie úsilie smeruje prostredníctvom tohto blogu do prehlbovania vzdelávania o význame a hodnotách telesnej výchovy a športu pre telesné a duševné zdravie našich študentov. Dúfam, že tu môže každý nájsť podnetné myšlienky pre svoj rozvoj.

PaedDr. Ľubomír Urban, riaditeľ CUŠ

napísal

Cvičenia vykonávané pomocou kruhového tréningu, sú so svojou mnohostrannou variabilitou vhodné pre rozvoj všeobecnej kondície. Podľa typu rozvoja silovej zložky, výkonnostnej schopnosti a veku cvičenca, môžeme kruhový tréning vytvoriť zo šiestich až dvanástich stanovíšť, na ktorých sa jeden po druhom vykonávajú určené cviky.

napísal

Kulturistika je kreatívny šport, v ktorom športovec manipuluje s tréningovými premennými ako sú série, opakovania, doba oddychu a rýchlosť vykonávania cviku za účelom dosiahnutia najvyššej úrovne vyčerpania s nasledovným obdobím oddychu a regenerácie.

napísal

Hlavným cieľom tréningu je vyvolať špecifické adaptácie, aby sa zvýšila výkonnosť. Adaptácia znamená, prispôsobenie sa organizmu telesnej záťaže. Presahovanie vlastnej silovej úrovne, vykonávanie cvičenia, na ktoré nie je športovec zvyknutý, spôsobuje tréningovú adaptáciu.

napísal

Články, ktoré budú uverejňované v tomto blogu sa venujú svalovej sile a metódam jej rozvoja. Odpoveď na otázky, aký je najlepší tréningový program na rozvoj sily a aké cvičenia a metódy použiť, je ťažké, pretože neexistuje žiadny program, ktorý by bol rovnako vhodný pre všetkých. Individuálne požiadavky každého jedinca sa menia a čo fungovalo v jednom okamžiku, nemusí už nutne fungovať v inom okamžiku.